Skip to main content

Rusya’da, yabancı dil öğrenme uygulaması Duolingo’da yer alan LGBTİ+ ilişkileri örnekleyen kapsayıcı cümleler,  uygulama kullanıcıları tarafından şikayet edildi.

Rusya Federasyonu’na bağlı Başkortistan Cumhuriyeti’nin başkentinde Ufa’da kullanıcılar,  “They are gay (Onlar eşcinsel)” ve “lesbian bar (Lezbiyen barı)” ifadelerini, Rusya’nın medya gözlem kurumu Roskomnadzor’a şikayet etti. 15 Şubat’ta yayınlanan haberlere göre Kurum, şikayetler üzerine  soruşturma başlattı.

Duolingo çeşitliliğe, kapsayıcılığa ve temsile önem verdiğini belirtirken uygulama içindeki hikayelerde yer alan karakterlerde de yaş, etnik köken ve cinsel yönelim çeşitliliğini de gözettiğini vurgulayan bir açıklamada bulunmuştu.

 

Düzenlenen haberin linki: https://www.yeniakit.com.tr/haber/rusya-affetmiyor-darisi-bizim-basimiza-sapkinlik-yayan-duolingoya-balyoz-1830277.html

* Haber ile ilgili görüş ve eleştirilerinizi [email protected] adresinden bize iletebilirsiniz.

Barış Pusulası hakkında

Barış Pusulası, hak odaklı habercilik ilkeleri doğrultusunda medya dilini dönüştürmeyi hedefliyor. Avrupa Birliği, Türkiye Avrupa Vakfı ve Sahne Projesi tarafından desteklenen proje kapsamında Kürtçe ve Türkçe kaynaklardan seçilen haberleri şiddetsizlik ve toplumsal cinsiyet lensiyle çift dilli yayımlıyoruz.

Haber içeriklerinin sorumluluğu tamamıyla Barış İçin Kültürel Araştırmalar Derneği’ne aittir. Avrupa Birliği’nin, Türkiye Avrupa Vakfı’nın ve Sahne Projesi’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.