Skip to main content

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin gözaltına alınmasını protesto eden gruba Ankara polisi müdahale etti. 69 kisi gözaltına alındı. 

Protesto eylemi için Kızılay Meydanında toplanan 100 kişilik bir grup, Çankaya Belediyesi’ne doğru yürümek istedi. Polisin izin vermemesine rağmen yürümeye devam eden gruba polis müdahale etti. Müdahale sırasında 69 kişi gözaltına alındı.

Ne oldu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kararnamesi ile Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Melih Bulu atandı. Öğrenci, öğretim üyesi ve mezunlar bu duruma karşı çıktı ve protesto gösterileri düzenledi. 

Bu gösteriler kapsamında 28 Ocak 2021 tarihinde bir grup öğrenci bir fotoğraf sergisi açtı. Sergide, LGBTI+ bayraklarıyla çevrilmiş bir Kabe fotoğrafı olduğu için öğrencilere soruşturma başlatıldı. 30 Ocak günü 5 öğrenci gözaltına alındı. 2 tanesi tutuklandı. 

Boğaziçi Dayanışması 1 Şubat günü bir eylem duyurusu yaptı. Boğaziçi Üniversitesinde toplanan öğrencilere polis müdahale etti, 159 öğrenci gözaltına alındı.

Düzenlenen haberin linki: https://dogruhaber.com.tr/haber/726920-li-enqere-69-kesen-ku-destek-dan-jirederketiyen-hevzayend-hatin-bincavkirin/

* Haber ile ilgili görüş ve eleştirilerinizi [email protected] adresinden bize iletebilirsiniz.

Barış Pusulası hakkında

Barış Pusulası, hak odaklı habercilik ilkeleri doğrultusunda medya dilini dönüştürmeyi hedefliyor. Avrupa Birliği, Türkiye Avrupa Vakfı ve Sahne Projesi tarafından desteklenen proje kapsamında Kürtçe ve Türkçe kaynaklardan seçilen haberleri şiddetsizlik ve toplumsal cinsiyet lensiyle çift dilli yayımlıyoruz.

Haber içeriklerinin sorumluluğu tamamıyla Barış İçin Kültürel Araştırmalar Derneği’ne aittir. Avrupa Birliği’nin, Türkiye Avrupa Vakfı’nın ve Sahne Projesi’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.