Skip to main content
Fotoğraf: (X) Mert Can Bükülmez

İstanbul Valisi Davut Gül, sosyal medya platformu X üzerinden yayınladığı bir mesajla LGBTI+ları hedef aldı.  

İstanbul Valisi LGBTI+ların Haziran 2023 tarihinde İstanbul Taksim’de yapmak istedikleri “21’inci LGBTI+ Onur Yürüyüşü” eylemini “Aile kurumunu zayıflatacak bir etkinlik” olarak tanımlayarak, etkinliğe müsaade edilmeyeceğini belirtti. 

LGBTI+ örgütleri 21’inci LGBTI+ Onur Yürüşü etkinlikleri kapsamında Taksim’de bir eylem yapmak istemişti. Beyoğlu Kaymamaklığı eylem öncesinde, görüş ve yürüyüş kararı aldı. Bunun üzerine Şişli’deki Mıstık Parkı’nda bir araya gelen gruplar, basın açıklaması yaptıktan sonra sloganlar ve ıslıklar eşliğinde yürüyüşü gerçekleştirdiler. Yürüyüşü yapan gruplar dağıldıktan sonra polis, sokakta bekleyenleri ablukaya alırken aralarında avukatların da bulunduğu çok sayıda kişinin gözaltına alındığı öğrenilmişti. Yapılan açıklamalara göre 113 kişi gözaltına alındı. 

Düzenlenen haberin linki: https://www.ilkha.com/kurdi/rojev/walî-gul-“bi-rexneyî-be-jî”-wan-ji-rêderketîyan-parve-nekin-336378

* Haber ile ilgili görüş ve eleştirilerinizi [email protected] adresinden bize iletebilirsiniz.

Barış Pusulası hakkında

Barış Pusulası, hak odaklı habercilik ilkeleri doğrultusunda medya dilini dönüştürmeyi hedefliyor. Avrupa Birliği, Türkiye Avrupa Vakfı ve Sahne Projesi tarafından desteklenen proje kapsamında Kürtçe ve Türkçe kaynaklardan seçilen haberleri şiddetsizlik ve toplumsal cinsiyet lensiyle çift dilli yayımlıyoruz.

Haber içeriklerinin sorumluluğu tamamıyla Barış İçin Kültürel Araştırmalar Derneği’ne aittir. Avrupa Birliği’nin, Türkiye Avrupa Vakfı’nın ve Sahne Projesi’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.