Skip to main content

Demokratik Alevi Derneklerinin çağrısıyla 12 Şubat’ta 2023 tarihinde, İstanbul Kadıköy’de ‘Laik Eğitim, İnsanca Yaşam, Demokratik Türkiye’ mitingi gerçekleşti.

Laik eğitim talebinin dile getirildiği mitingde aynı zamanda, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Aslan ülkenin her geçen gün Türk tipi şeriata doğru gitmesi konusundaki kaygılarını aktardı. 

Kadıköy’de buluşan demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler ayrıca, imam, vaiz, din hizmetleri uzmanı ve Kur’an kursu hocalarını “manevi danışman” olarak görevlendirererek MEB okullarındaki öğrencilere “değerler eğitimi” vermesini öngören “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES)” projesini protesto etti.

“Biz birilerinin dediği gibi inkarcı, tekçi değiliz. Bu ülke bizim. Sizin gibi dinci, tekçi, faşistlere bu ülkeyi bırakmayacağız” diyen Alevi örgütleri adına yapılan ortak açıklamada, konuşmacılar Madımak Katliamı’nı andı.  

Düzenlenen haberin linki: yeniakit.com.tr/haber/alevilik-bahanesiyle-islam-karsitligi-1812080.html

* Haber ile ilgili görüş ve eleştirilerinizi [email protected] adresinden bize iletebilirsiniz.

Barış Pusulası hakkında

Barış Pusulası, hak odaklı habercilik ilkeleri doğrultusunda medya dilini dönüştürmeyi hedefliyor. Avrupa Birliği, Türkiye Avrupa Vakfı ve Sahne Projesi tarafından desteklenen proje kapsamında Kürtçe ve Türkçe kaynaklardan seçilen haberleri şiddetsizlik ve toplumsal cinsiyet lensiyle çift dilli yayımlıyoruz.

Haber içeriklerinin sorumluluğu tamamıyla Barış İçin Kültürel Araştırmalar Derneği’ne aittir. Avrupa Birliği’nin, Türkiye Avrupa Vakfı’nın ve Sahne Projesi’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.