Skip to main content

6 Şubat 2023’te birkaç saat arayla Kahramanmaraş merkezli iki deprem yaşandı. Bu depremler Diyarbakır, Malatya, Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep, Osmaniye, Kilis, Adana ve Hatay’ı da etkiledi.

Yaşanan iki depremden önce, Diyarbakır’daki birçok LGBTİ+ yaşamını ayrımcılık ve şiddete maruz bırakılarak sürdürmeye çalışıyordu. Bu koşullar, sınıf, yaş, cinsiyet, cinsiyet ifadesi, eğitim, arkadaş, sivil toplum örgütleri/siyasi oluşumlar ve aile desteği düzeyleri gibi çeşitli sosyal faktörler tarafından ya hafifletildi ya da güçlendirildi.

LGBTİ+’lar söz konusu olduğunda devlet tarafından herhangi bir özel önlemin alınıp alınmadığını tespit edebilmek için Barış için Kültürel Araştırmalar Derneği – bakad ve Keskesor Amed LGBTİ+ Oluşumu olarak geçici barınma mekanlarına odaklanmaya karar verdik. Bununla ilgili olarak iki görüşme formu hazırladık. Bu görüşme formlarından biri geçici barınma mekanlarındaki görevli ve sorumlulara yöneltilecek soruları, diğeri ise iki depremde de Diyarbakır’da bulunan LGBTİ+’lara yöneltilecek soruları içeriyordu. 1. görüşme formu 10 ve 11 Şubat 2023 günlerinde uygulandı. LGBTİ+’larla yapılan görüşmeler ise şubat ayı içerisinde belli periyodlar halinde telefon görüşmeleri ve ev/barınma mekanlarına yapılan ziyaretlerle gerçekleştirildi.

Yayını incelemek için tıkla!