Skip to main content

Gana Parlamentosu, geçen hafta cinsel yönelim ve toplumsal cinsiyet kimliklerini hedef alan homofobik yasayı oybirliğiyle kabul etti. Tasarı, Başkan Nana Akufo-Addo’ya sunulacak. Gana’da yasanın kabulünden önce IMF’den 3 milyar dolarlık kredi verilmesi gündemdeydi.

Reuters’ın haberine göre Gana Maliye Bakanlığı, tasarının kabul edilmesinin Dünya Bankası’ndan gelen finansmanı etkileyebileceği ve bunun da IMF programının iptaline neden olabileceği konusunda uyardı.

Benzer bir durum, 2023’te Uganda’da homofobik yasa tasarısı geçince yaşanmıştı. Uganda’daki yasada, “zührevi hastalıkların yayılmasına sebep olduğu” iddia edilen kişilere idam cezası verilmesi kararlaştırılarak LGBTİ+’lar hedef alınmıştı. Yasada ayrıca  “eşcinselliği teşvik etme” suçlaması için 20 yıl hapis cezası öngörülmüştü. Yasa kabul edildikten sonra Dünya Bankası Uganda’nın finansmanını askıya almıştı.

Düzenlenen haberin linki: https://www.aydinlik.com.tr/haber/imfden-afrikaya-lgbt-sopasi-458412

* Haber ile ilgili görüş ve eleştirilerinizi [email protected] adresinden bize iletebilirsiniz.

Barış Pusulası hakkında

Barış Pusulası, hak odaklı habercilik ilkeleri doğrultusunda medya dilini dönüştürmeyi hedefliyor. Avrupa Birliği, Türkiye Avrupa Vakfı ve Sahne Projesi tarafından desteklenen proje kapsamında Kürtçe ve Türkçe kaynaklardan seçilen haberleri şiddetsizlik ve toplumsal cinsiyet lensiyle çift dilli yayımlıyoruz.

Haber içeriklerinin sorumluluğu tamamıyla Barış İçin Kültürel Araştırmalar Derneği’ne aittir. Avrupa Birliği’nin, Türkiye Avrupa Vakfı’nın ve Sahne Projesi’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.