Skip to main content

Irak genelinde kadın ve çocuklara yönelik şiddet oranının yüzde 55 olduğu açıklandı.

Irak İçişleri Bakanlığı Aile ve Çocukları Koruma Müdürü Tümgeneral Ednan Hammoudi’nin açıkladığı istatistiklere göre, Irak’ta 2013 yılı içerisinde erkekler çoğunlukla kadınlara sözlü ve fiziksel şiddet uygularken, ülkede çocukların zorla evlendirilmesi olayları da görülüyor.
Irak, hala 1969 tarihli 111’inci yasayı uyguluyor ve bu yasaya göre “Kişi, şeriat kanunlarının sınırlarını aşmadan, eşini ve çocuğunu döverek disiplin altına alabilir.”
Irak Ceza Kanunu’nun 41. Maddesinde ise, “Dövme fiili kanunla tanınan bir hakkın kullanılması sırasında meydana gelirse suç yoktur” denilerek, bunun kocanın eşini ve reşit olmayan çocuklarını “disipline etme hakkı”nın kullanılması olarak değerlendirilmesine yol açıyor.

Düzenlenen haberin linki: https://www.rudaw.net/turkish/middleeast/iraq/29112023 

* Haber ile ilgili görüş ve eleştirilerinizi [email protected] adresinden bize iletebilirsiniz.

Barış Pusulası hakkında

Barış Pusulası, hak odaklı habercilik ilkeleri doğrultusunda medya dilini dönüştürmeyi hedefliyor. Avrupa Birliği, Türkiye Avrupa Vakfı ve Sahne Projesi tarafından desteklenen proje kapsamında Kürtçe ve Türkçe kaynaklardan seçilen haberleri şiddetsizlik ve toplumsal cinsiyet lensiyle çift dilli yayımlıyoruz.

Haber içeriklerinin sorumluluğu tamamıyla Barış İçin Kültürel Araştırmalar Derneği’ne aittir. Avrupa Birliği’nin, Türkiye Avrupa Vakfı’nın ve Sahne Projesi’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.