Skip to main content

Fotoğraf: bianet

Peru Devlet Başkanı Dina Boluarte, trans kimlikleri “akıl hastası” olarak sınıflandırdı.

Peru Devlet Başkanı Dina Boluarte, 10 Mayıs’ta trans kimlikleri “akıl hastası” olarak sınıflandırdı. Transfobik kararın ardından Boluarte, transların “rehabilite edilip topluma kazandırılacağını” da ekledi.

Amerikan Psikiyatri Birliği’nin yayınladığı Mental Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı, 2013’te “cinsiyet kimliği bozukluğu” tanısını kaldırmış, Dünya Sağlık Örgütü ise 2019’da transseksüelliği rahatsızlık listesinden çıkarmıştı.

Düzenlenen haberin linki: https://www.yeniakit.com.tr/haber/lgbtli-sapkinlara-okkali-samar-budur-daha-ne-olsun-1854190.html

* Haber ile ilgili görüş ve eleştirilerinizi [email protected] adresinden bize iletebilirsiniz.

Barış Pusulası hakkında

Barış Pusulası, hak odaklı habercilik ilkeleri doğrultusunda medya dilini dönüştürmeyi hedefliyor. Avrupa Birliği, Türkiye Avrupa Vakfı ve Sahne Projesi tarafından desteklenen proje kapsamında Kürtçe ve Türkçe kaynaklardan seçilen haberleri şiddetsizlik ve toplumsal cinsiyet lensiyle çift dilli yayımlıyoruz.

Haber içeriklerinin sorumluluğu tamamıyla Barış İçin Kültürel Araştırmalar Derneği’ne aittir. Avrupa Birliği’nin, Türkiye Avrupa Vakfı’nın ve Sahne Projesi’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.