Skip to main content

Yunanistan Parlamentosu, eşcinsel çiftlerin evlenme ve birlikte çocuk edinme hakkını tanıyan yasa tasarısına onay verdi. Yunanistan, bu kararın ardından eşcinsellere evlenme izni veren ilk Ortodoks Hristiyan ülke oldu. 

Yunanistan Parlamentosu, evliliğin iki farklı cinsiyet arasında olduğuna ilişkin medeni kanun maddesinin değiştirerek eşcinsel çiftlere resmi nikah ve ortak çocuk edinme imkanı tanıdı.

300 sandalyelik mecliste yapılan oylamada tasarı, 176 evet oyu alarak onaylandı. Açık oylamada 76 milletvekili hayır oyu kullanırken, 2 milletvekili çekimser oy kullandı. 46 milletvekili ise oylamaya katılmadı.

Düzenlenen haberin linki: https://www.yeniakit.com.tr/haber/aileyi-parcalayan-sapkinlik-tehdidi-yayiliyor-yunanistanda-inelige-onay-1830243.html

* Haber ile ilgili görüş ve eleştirilerinizi [email protected] adresinden bize iletebilirsiniz.

Barış Pusulası hakkında

Barış Pusulası, hak odaklı habercilik ilkeleri doğrultusunda medya dilini dönüştürmeyi hedefliyor. Avrupa Birliği, Türkiye Avrupa Vakfı ve Sahne Projesi tarafından desteklenen proje kapsamında Kürtçe ve Türkçe kaynaklardan seçilen haberleri şiddetsizlik ve toplumsal cinsiyet lensiyle çift dilli yayımlıyoruz.

Haber içeriklerinin sorumluluğu tamamıyla Barış İçin Kültürel Araştırmalar Derneği’ne aittir. Avrupa Birliği’nin, Türkiye Avrupa Vakfı’nın ve Sahne Projesi’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.